City of Subiaco - Tim Winton Award
iconSubiaco WA – 23.8˚
Sunny. Hot.

Tim Winton Award for Young Writers

The City of Subiaco presents the twenty seventh annual Tim Winton Award for Young Writers. This creative writing award is open to Western Australian school students and encourages imagination, innovation and creativity. 

Entries for the 2019 Tim Winton Awards have now closed.

Tim Winton Award finalists

Congratulations to all entrants in the 2019 award. We had a huge response with over 1470 entries this year. Well done to all our winners for 2019. The finalists' stories will be exhibited at Subiaco Library from 12 August to 8 September. Click here to download a certificate of participation

To read a copy of this year's winning stories download the Tim Winton Award for Young Writers 2019 Anthology (PDF 3,796 KB)
 

Overall Winner

Gabriel Merga 

Mould

Duncraig Senior High School

 

Lower Primary category: school years one and two

First place
Second place
Third place

Stella Cutt
Ayla Allan
Lana Choy

Two Travellers
The Queen and Rosebud's Escape
The Escape

Attadale Primary School
Glengarry Primary School
Ardross Primary School

 

Middle Primary category: school years three and four

First place
Second place
Third place

Arwen Langfield
Olivia Bell
Penny Abbott

A Deeper Darkness
The Almost Queen
The Animal Adoption Centre

Anzac Terrace Primary
Presbyterian Ladies College
Swanbourne Primary School

 

Upper Primary category: school years five and six

First place
Second lace
Third place

Amy Howard
Ruby Bell
Nathaneal Ong

Kill me now
Storm Front
The Sun and Moon

Comet Bay Primary School
Prebyterian Ladies College
Christchurch Grammar School

 

Lower Secondary category: school years seven, eight and nine

First Place
Second Place
Third Place

Poppy Bell
Brooke Costantino
Adam Lambert

Neighbourhood
The Light We Cannot See
The Becoming

Presbyterian Ladies College
St Mary's ANglican Girls School
Chisholm Catholic College

 

Upper Secondary category: school years ten, eleven and twelve

First Place
Second Place
Third Place
Third Place

Gabriel Merga
Zoe Barker
Zoe Watts
Alex Somlyay

Mould
Ladybird
Beautiful
After our lives

Duncraig Senior High School
St Hilda's Anglican School for Girls
Holy Cross College
John XXIII College


Highly Commended Entries 

Lower Primary – Years one and two

Ayana Rajwani, (Carine Primary School), Liesl Ho (Nedlands Primary School), Noah Sun (Ardross Primary School), Mack Fiumano (St Peters Primary Inglewood), Amy J (Kapinara), Louis Collinson (Dalkeith Primary School), Evelyn Fraser (St Stephen's Carramar), Yonje Lee (Nedlands Primary School), Emily Zhang (Nedlands Primary School)

Middle Primary – Years three and four

Isla Barker (Presbyterian Ladies College), Shaun Wu (Atwell Primary School), Mitchell Dobson (Banksia Park Primary School), Declan Chan (Christ Church Grammar School), Arharajsinh Kripalsinh Chudasama (Campbell Primary School), Amber Hsu (Rossmoyne Primary School), Hannah Nguyen (Oberthur PS), Aimee Chong (St Mary's Anglican Girls' School), Tara Sceney (Rosalie Primary School), Lily Johnson (Carine Primary School), Lauren Wood (Loreto Nedlands Association), Joshua Macfarlane (John XXIII College), Alyssa Mignacca (JohnXXIII College), Anna Spencer (Oberthur Primary School), Rebekah Gauntlett (Rostrata Primary School), Isabelle Lim (Churchlands Primary School), Isabel De Sousa (East Fremantle Primary School), Peyton Roberts (St Bernadette's Catholic Primary School), Ruby Kovac (Calista primary school), Zoe Zivkovic (Mullaloo Beach Primary), Sophie Silvestro (Hocking PS), Connor Visser (Calista Primary School), Olive McDonald (Mel Maria Catholic Primary), Jessica Johnson (Glengarry Primary School), Emily Myles (Dalkeith Primary School), Yuri Sadekov (Nedlands Primary School), Naomi Cheung (Caladenia Primary School)

Upper Primary – Years five and six

Stephanie Adamson (Methodist Ladies College), Sasha Ginige (Jolimont Primary School), Sara Dettinger-Sands (Guildford Primary School), Ryan Hemy (Rosalie Primary), Isabelle Noonan (Mel Maria Catholic Primary), Chloe O'Donoghue (Perth College), Obi Rogers (Dalkeith Primary School), Xabi Lendich (Iannello), Saige Sefcik-Redmond (Bicton Primary School), Daisy Brayshaw (Hocking PS), Piper Gillet (Iannello), Jessie McCarthy (Iannello), Jemima Hills (Mel Maria Catholic Primary School), Yutong Li (Caladenia Primary School), Oscar Male (Margaret river Montessori school), Sonia Yeo (Oberthur Primary School), Bianca Petsos (John XXIII College), Elliana Forman (Karrinyup Primary School), Ava Hutchinson (Christ the King), Wayve Potter (North Beach Primary School), Trystn De Souza (Saint Bernadettes Catholic Primary School), Elroy Isaiah Jarrah Cargill (Gooseberry Hill Primary School), Erin Hardy (East Vic Park Primary), Jorja Millington (Riverside Primary School), Laura Panetta (Wembley Primary), Alby Baimbridge (Dunsborough Primary School), Ava Bridgeman (Millen Primary School), Lyla Michell (Baler Primary School), Zoe O'Grady (Dalkeith PS), Eva Gould (Dalkeith PS), Zavier Burns (St Thomas' Primary), Isabel Hennessey (St Thomas' Primary), Annabel Hurst (St Thomas' Primary), Levi Carraher (Inglewood Primary School), Sahara Appel (Inglewood Primary School), Emma Ryan (PLC), Tabitha Monaghan (Margaret River Montessori), Helen Smith (Mel Maria Catholic Primary School), Semindee Kudabalage Dona (Caladenia Primary School), Jack Girando (St Mary's Catholic Primary School)

Lower Secondary – Year seven, eight and nine

Liora Godfrey (St Hilda's Anglican School for Girls), Hannah Symons (Perth Modern School) 

Upper Secondary – Year ten, eleven and twelve

Dylan Holmes (St Clares School), Eloise Hunter (Churchlands Senior High School), Eva Mustapic (Applecross Senior High School), Niall Overton (Guildford Grammar School), Elva Verity (Denmark Senior High School), Jacki Elezovich (Swan Valley Anglican Community School), Darci Wallis (Shenton College), Daniel Ling (Christ Church Grammar School), Paul Eggmolesse (Homeschooled), Millie Foster (Peter Moyes Anglican Community School), Kody Smith (Santa Maria College), Emily Waterman (St Mary's Anglican Girls School), Alexander Brunswick (Melville High School), Oscar Harold (Scotch College), Chris Merritt (Scotch College)

Sponsors

The city would like to acknowledge the generous support of award patron Tim Winton and our valued sponsors Janet Holmes à Court AC, Kool KreativeNew Edition BookshopDymocks Subiaco, Subiaco Bookshop and The Lane Bookshop.

About the award

For further award information, download the frequently asked questions (PDF 463KB) document.


​About Tim Winton

Tim-Winton-head-shot-(1).jpgTim was born in Western Australia, where he still resides, and is the author of over twenty-nine books, including novels, short stories, non-fiction and books for children. Tim decided he wanted to be a writer at the age of ten. Today a world-class author, he is a fine example and inspiration for all young writers.

Most of his novels have been adapted for stage and screen, and the movie version of his number one bestseller Breath, directed by Simon Baker, was recently released in 2018. Listed as a Living Treasure by the National Trust, Tim has long been active in the environmental and social justice spaces. 

Tim's latest novel, The Shepherd's Hut was released in March of this year.

Join the Tim Winton Award mailing list

* indicates required